Medinės miesto architektūros muziejus, Vilnius

Vilniaus planas
Metai: 2022

Apie projektą

XIX a. pabaigoje Užupyje pastatytas medinis namas laikomas vienu gražiausių istorinių medinių pastatų Vilniuje. Dešimtmečius buvusį apleistą pastatą 2018 m. Vilniaus miesto tarybos sprendimu buvo pritarta pritaikyti Medinės miesto architektūros muziejaus įkurti.

Kuriant muziejų buvo nuspręsta, kad svarbiausias ir vertingiausias eksponatas yra pats pastatas, todėl restauruojant ir tvarkant buvo siekiama išsaugoti kiek įmanoma daugiau objekto autentiškų detalių ir taip užtikrinti Vilniaus miesto medinės architektūros istorijos puoselėjimą.

Atliekant restauravimo darbus, buvo išsaugota apie 80 proc. autentiškos pastato išorės puošybos elementų, didžioji dalis autentiškų pastato konstrukcijų ir sienų. Antrajame aukšte išliko geros būklės grindys, jos buvo išrinktos skydais ir restauruotos. Naudojant autentišką grindlenčių tarpusavio jungimo būdą, pavyko ne tik išsaugoti autentiškas grindis, bet ir tą patį grindų girgždėjimą, kuris lydėjo namo gyventojus visus šio medinuko gyvavimo metus. Gausiai aptikta XIX a. polichrominio tinko dekoro, sienų dekoro elementai buvo konservuoti ir restauruoti pagal polichromijos tyrimų išvadas.

Nuo 2022 m. pastate įsikūrė Medinės miesto architektūros muziejus. Jame pristatomos novatoriškos ir kūrybingos parodos, skatinamas domėjimasis medine miesto architektūra, veikia konsultacijų centras, kuriame medinių Vilniaus pastatų savininkai ir gyventojai gali įgyti žinių ir praktinių įgūdžių, kaip prižiūrėti ir išsaugoti savo namus tvariai ir su atidumu paveldui.

Galerija