Knyga ir paroda „ARNO FUNKcionalizmas. Architekto Arno Funko (1898-1957) gyvenimas ir kūryba“

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Metai: 2022

Apie projektą

Paroda ir knyga ,,ARNO FUNKcionalizmas. Architekto Arno Funko (1898-1957) gyvenimas ir kūryba“ yra skirta vieno talentingiausių ir paslaptingiausių Lietuvos tarpukario modernizmo architekto Arno Funko asmenybės pristatymui ir kūrybos analizei.

Šio tyrimo, parodos ir knygos tikslas buvo rekonstruoti architekto-migranto biografiją – ne tik jo produktyviausią kūrybos etapą tarpukario Kaune 1920-1944 m., bet ir studijas Berlyne, socialinį užsakovų ratą daugiakultūriame tarpukario Kaune, pasitraukimą iš Lietuvos ir gyvenimą emigracijoje Vokietijoje.

Nauji archyviniai, ikonografiniai, bibliografiniai ir biografiniai duomenys iš esmės papildė Lietuvos architektūros istoriją. Tuo pačiu, architektūrinės kūrybos tyrimas apėmė platesnį kultūros istorijos kontekstą ir per vieno architekto kūrybą bei jo pastatų likimus nupasakojo sudėtingą XX a. Lietuvos istoriją. Paroda ir knyga praplėtė tradicinę architektūros istoriją, pranokdama vien pastatus ar architekto kūrybinį gyvenimą, ir papildė tradicinę architektūros kaip meno metodologiją socialinės istorijos ir architektūros antropologijos metodais.

Parodai ir knygai aktualumą ir šiuolaikinę interpretaciją suteikė architektė Vika Pranaitytė-Bareckė (parodos architektė, dizainerė ir knygos dizainerė) ir fotomenininkas Lukas Mykolaitis, šiuolaikine fotografija interpretavęs A. Funko pastatus. Rengiant parodą ir knygą užmegztas bendradarbiavimas su Vokietijos lietuvių bendruomene, o tyrimą parėmė privatus fondas, skirtas Baltijos šalių ir Vokietijos tyrimams meno istorijos srityje „Böckler Mare Balticum Stiftung“.

Paroda eksponuota A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje, Kaune (2021 07 01 – 2022 12 30), ją lydėjo architektūrinių paskaitų ciklas. 2023 m. paroda ir knyga bus pristatoma Raseinių krašto istorijos muziejuje ir Utenos kraštotyros muziejuje. Gausiai iliustruota archyviniais šaltiniais ir šiuolaikinėmis fotografijomis 225 psl. apimties knyga išleista lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis sėkmingai propaguoja Lietuvos architektūrą ir jos kultūros paveldą šalyje ir užsienyje.

Autorė – Marija Drėmaitė
Dizainerė – Vika Pranaitytė-Bareckė
Fotografas – Lukas Mykolaitis
Projekto vadovė – Lina Pranaitytė
Vaizdų redagavimas – aust.studio

Galerija