Vingrių šaltinių skveras
Apie projektą
Vingrių šaltinių skveras – unikali miesto erdvė, skirta ramiam pasimėgavimui lauko skulptūrų ekspozicija, žaluma ir šaltinio vandens tėkme.
Skvero teritorija yra vakarinėje Vilniaus senamiesčio dalyje ir tuo pačiu ji yra viena įdomiausių ir reikšmingiausių sostinės istorijoje. Nuo XVI a. pradžios iki XIX a. antros pusės Vingrių šaltiniai aprūpino miestą geriamuoju vandeniu, tačiau po Antrojo pasaulinio karo šioje vietoje buvo įrengtas vandens surinkimo rezervuaras, o šaltiniai nukreipti į buitinės nuotekynės tinklus.
2018 m. greta šaltinių vietos buvo atidarytas išskirtinės architektūros traukos centras – MO muziejus. Paraleliai miesto savivaldybė deklaravo tikslus sumažinti automobilių eismo intensyvumą centrinėje miesto dalyje. Abu įvykiai buvo puikus katalizatorius transformacijai – automobilių dominuojama gatvelė įgyvendinus projektą virto kvartalo traukos tašku, kur vilniečiai vėl renkasi maloniai leisti laisvalaikį.
Projekto tikslas buvo kompleksiškai sutvarkyti ir atkurti istoriškai svarbią miestui teritoriją, pritaikyti ją pažintiniam naudojimui. Šiandien Vingrių šaltiniai, nukreipti tekėti naujai suformuotomis kaskadomis, grąžina į teritoriją pamirštą istorinį charakterį ir paverčia erdvę patrauklesne pėstiesiems. Kadangi teritorija išsiskiria išraiškingu reljefu ir senoji vandenvietės vieta yra apgaubta stataus šlaito, jo tarpinėje terasoje įrengta apžvalgos aikštelė su meno kūrinių ekspozicija.
Bendradarbiaujant su MO muziejumi naujai sukurtoje erdvėje pavyko organiškai įkomponuoti lauko skulptūras, papildyti kraštovaizdžio sprendinius. Terasose išdėstytos skulptūros lydi pėstįjį visame maršrute ir kuria sinergiją su muziejaus veiklomis. Viešoji erdvė, kuri anksčiau tarnavo tranzitiniam pėsčiųjų judėjimui, buvo įveiklinta bei įgavo naują funkciją – tapo meno objektų ekspozicine erdve po atviru dangumi. Nors šis projektas yra nedidelio mastelio transformacija Vilniaus miesto kontekste, tačiau tai sėkmingas žingsnis gyvenimo kokybės miesto erdvėse užtikrinimo ir tvaresnių mobilumo įpročių formavimo link.